Dieta w chorobie nowotworowej
Odpowiednie żywienie nie tylko może uchronić przed chorobą nowotworową, ale odgrywa również dużą rolę we wspomaganiu jej leczenia.
Czynniki żywieniowe są przyczyną aż 35% nowotworów, a więc zwiększają ryzyko zachorowania w podobnym stopniu, co palenie tytoniu. Na taki stan rzeczy ma wpływ zmiana stylu życia – mała aktywność fizyczna, uboga dieta, a także pogorszenie jakości żywności, wody i środowiska.
Zasady komponowania diety w chorobie nowotworowej:
- nie ma diety uniwersalnej, która byłaby odpowiednia dla każdej osoby z chorobą nowotworową.
- ułożenie diety powinno być poprzedzone dokładnym wywiadem żywieniowym. Dzięki niemu dietetyk uzyska informacje na temat ulubionych potraw oraz tych, których chory nie lubi.
- należy zdecydowanie unikać rygorystycznych zakazów dotyczących składu diety. W jadłospisie nie powinny się znaleźć produkty, których chory nie toleruje.
- dieta powinna składać się z potraw, na które chory ma ochotę, pod warunkiem, że nie obserwuje się po ich spożyciu wyraźnych skutków niekorzystnych (np. warzywa strączkowe i kapustne w przypadku nowotworów przewodu pokarmowego). Polepszy to znacznie samopoczucie chorego i pozwoli zaakceptować dietę.[1]
[1] Więcej na http://www.resmedica.pl/zdart40014.html Autor: mgr. Magdalena Makarewicz-Wujec, dr. n. med. Małgorzaty Kozłowska- Wojciechowskiej z Instytutu Żywności i Żywienia Źródło:Żyjmy Dłużej 4/2000