Pierwsza immunoterapia neoadjuwantowa w Polsce?
Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) pozytywnie zaopiniował refundację innowacyjnego leczenia neoadjuwantowego dla pacjentów z zaawansowanym rakiem płuca. Jeśli decyzja zostanie zatwierdzona, będzie to pierwsza w Polsce opcja terapeutyczna tego typu, skierowana do dorosłych pacjentów onkologicznych.
Jak działa immunoterapia?
Proponowana metoda łączy niwolumab – immunoterapeutyk – z chemioterapią, co w badaniach znacząco zmniejszyło ryzyko nawrotu choroby i śmiertelności. Terapia neoadjuwantowa, podawana przed operacją, pozwala na skuteczniejsze zwalczanie mikroprzerzutów, otwierając nowe możliwości leczenia dla pacjentów, którzy nie kwalifikują się do standardowej resekcji guza.
Korzyści potwierdzone badaniami
Wyniki badań pokazują, że połączenie niwolumabu z chemioterapią opartą na platynie przewyższa skuteczność samej chemioterapii. Taki schemat leczenia daje pacjentom większe szanse na długotrwałą remisję, zbliżając polskie standardy terapeutyczne do międzynarodowych praktyk.
Co dalej?
Pozytywna opinia AOTMiT to ważny krok, ale realizacja programu lekowego B.6 wymaga dalszych decyzji na szczeblu ministerialnym. Wprowadzenie refundacji nowoczesnej terapii byłoby znaczącym wsparciem dla polskich pacjentów onkologicznych, oferując im dostęp do skuteczniejszych metod leczenia.
Fundacja Onkologiczna Nadzieja z nadzieją śledzi rozwój sytuacji, wspierając wszelkie działania na rzecz poprawy jakości życia pacjentów onkologicznych w Polsce.