Doroczne spotkanie członków All.Can Polska skupiło grono ekspertów medycznych, przedstawicieli organizacji pacjentów, specjalistów systemu opieki zdrowotnej i reprezentantów branży farmaceutycznej wokół dyskusji na temat poprawy efektywności opieki onkologicznej w Polsce.

Wstępnym punktem spotkania była prezentacja CEO All.Can International Eduardo Pisani, który przedstawił działania i osiągnięcia inicjatywy na forum międzynarodowym oraz nakreślił kierunki działań na rok 2025, wśród których na czoło wysuwają się promocja profilaktyki onkologicznej oraz zoptymalizowanie ścieżek pacjentów.

Debata na temat raportu

Uczestnicy spotkania wzięli udział w debacie na temat wniosków i rekomendacji raportu „Bariery w dostępie do innowacyjnego leczenia w wybranych chorobach nowotworowych”, którą poprowadził przewodniczący All.Can Polska Szymon Chrostowski. Prof. Maciej Krzakowski podkreślił, jak istoty postęp dokonał się w dostępie do leczenia raka płuca oraz omówił potrzeby, jakie pozostają niezaspokojone zarówno obszarze raka płuca jak i raka nerki – podkreślając wagę profilaktyki i odpowiedniej diagnostyki. Prof. Andrzej Tysarowski odniósł się do kwestii potrzeby poprawy dostępu do diagnostyki genetycznej i molekularnej, co ma ogromne znaczenie dla możliwości doboru optymalnej terapii, a co za tym idzie szansy na efektywne leczenie. Dr Małgorzata Gałązka-Sobotka odniosła się do kwestii odpowiedniego finansowania i konieczności priorytetyzowania dostępu do innowacji. Potrzebę intensyfikacji działań w celu poprawy dostępu do diagnostyki poparła także prof. Anna Latos-Bieleńska. Kolejna debata, w której wzięły udział prof. Joanna Didkowka i prof. Joanna Chorostowska-Wynimko i prowadząca Aleksandra Rudnicka poświęcona była kwestii dostępu do badań przesiewowych w onkologii. Temat jest niezwykle istotny, gdyż dostęp do badań oraz zgłaszalność na nie determinuje czy choroba zostanie zdiagnozowana na etapie, który pozwala na efektywne leczenie. Niestety w obszarze tym jest nadal wiele do zrobienia, w tym konieczna jest edukacja personelu medycznego i silne zaangażowanie lekarzy POZ oraz dotarcie z informacjami na temat możliwości badań do odpowiednich grup docelowych wykorzystując najodpowiedniejsze sposoby komunikacji.
Ważne wnioski na temat działań, które należy podjąć, aby zgłaszalność na badania przesiewowe była zadowalająca na podstawie screeningu raka płuca przedstawiał prof. Joanna Chorostowska-Wynimko. Spotkanie zakończyła prezentacja prof. Piotra Rutkowskiego, który omówił proces wdrażania Narodowej Strategii Onkologicznej – kluczowe działania podjęte w 2024 roku, jak np. powołanie zespołu roboczego, który we współpracy z Centrum e-Zdrowia, wypracował finalną, akceptowalną w praktyce klinicznej wersję e-DILO oraz przeprowadzenie programu testowego karty e-DILO w obrębie wybranych ośrodków onkologicznych.

Pozdsumowanie owocnego spotkania

Uczestnicy spotkania zgodzili się, że bieżący rok powinien być w dużej mierze poświęcony działaniom na rzecz poprawy dostępu do badań profilaktycznych oraz zgłaszalności na nie, co przyczyni się do poprawy wyników przeżywalności w chorobach onkologicznych.