Różowy Październik to globalna inicjatywa mająca na celu zwiększenie świadomości na temat raka piersi, profilaktyki oraz wsparcia osób dotkniętych tą chorobą. Akcja rozpoczęła się w 1985 roku w Stanach Zjednoczonych, zainicjowana przez American Cancer Society i firmę AstraZeneca. Symboliczną różową wstążkę wprowadzono w 1991 roku za sprawą fundacji Susan G. Komen, a od tego momentu stała się ona międzynarodowym symbolem walki z rakiem piersi.

W obchody Różowego Października co roku włączają się miliony osób, organizacje pozarządowe, instytucje medyczne oraz media na całym świecie. W ramach tej akcji organizowane są marsze, koncerty, konferencje i bezpłatne badania mammograficzne. W wielu miastach, również w Polsce, charakterystyczne budynki, takie jak Pałac Kultury, są podświetlane na różowo, aby zwrócić uwagę na profilaktykę raka piersi.

W Polsce organizowane są liczne kampanie edukacyjne, warsztaty i spotkania z ekspertami, które mają na celu uświadomienie kobietom, jak ważna jest profilaktyka i regularne badania. Szczególny nacisk kładzie się na badania mammograficzne, które pozwalają na wczesne wykrycie raka piersi, co znacząco zwiększa szanse na skuteczne leczenie.

Czynniki ryzyka i profilaktyka

Ryzyko zachorowania na raka piersi zwiększa się z wiekiem, zwłaszcza po 50. roku życia. Ważnymi czynnikami są również obciążenia genetyczne, np. obecność mutacji w genach BRCA1 i BRCA2, które znacząco podnoszą ryzyko zachorowania. W przypadku tych mutacji ryzyko wystąpienia raka piersi wynosi nawet 80%. Czynniki hormonalne, takie jak wiek pokwitania i menopauzy, stosowanie hormonalnej terapii zastępczej czy brak karmienia piersią, również wpływają na ryzyko rozwoju tej choroby. Co ciekawe, styl życia odgrywa istotną rolę w profilaktyce – regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta oraz unikanie nadmiernego spożycia alkoholu mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania.

Sprawdź jak samodzielnie wykonać BADANIE PIERSI.

Rola badań przesiewowych

Najskuteczniejszą formą profilaktyki wtórnej jest regularne badanie mammograficzne, które pozwala wykryć raka piersi na wczesnym etapie, co znacznie zwiększa szanse na skuteczne leczenie. W Polsce od 2006 roku działa populacyjny program badań przesiewowych, skierowany do kobiet w wieku 45-74 lat. Mammografia umożliwia wykrycie nowotworu zanim pojawią się jakiekolwiek objawy, a badania przesiewowe w krajach, które wprowadziły je na szeroką skalę, przyczyniły się do spadku umieralności z powodu raka piersi o około 25% w ciągu ostatnich 30 lat.

Leczenie raka piersi

Leczenie raka piersi stale się rozwija. Obecnie onkologia stosuje zróżnicowane podejścia terapeutyczne, w tym chirurgię, radioterapię, chemioterapię, hormonoterapię oraz terapie celowane. Dzięki rozwojowi medycyny, wiele pacjentek z rakiem piersi może liczyć na pełne wyleczenie, szczególnie gdy nowotwór zostaje wykryty na wczesnym etapie. Ważne jest, aby pacjentki były leczone w ośrodkach specjalizujących się w raku piersi, tzw. Breast Cancer Unit, gdzie leczenie prowadzi zespół specjalistów z różnych dziedzin onkologii.

Różowy Październik – czas wsparcia i edukacji

Różowy Październik to nie tylko czas zwiększania świadomości, ale również okazja do okazania wsparcia wszystkim kobietom zmagającym się z tą chorobą. Na całym świecie organizowane są liczne akcje edukacyjne, konferencje oraz wydarzenia mające na celu promowanie profilaktyki i wczesnego wykrywania raka piersi. W Polsce również odbywa się wiele inicjatyw, które mają na celu uświadomienie kobietom, jak ważne są regularne badania.

Fundacja Onkologiczna Nadzieja partnerem „Sprawdź, czy jesteś HER2-low”

Przy okazji Różowego Października warto przypomnieć, że Fundacja Onkologiczna Nadzieja jest jednym z partnerów ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Sprawdź, czy jesteś HER2-low”, która ma na celu promowanie wiedzy na temat nowoczesnej diagnostyki raka piersi.

Więcej o kampanii przeczytasz TUTAJ.