W poniedziałek odbyła się konferencja zorganizowana przez Stowarzyszenie Polska Grupa Raka Nerki (PGRN), inaugurująca Tydzień Świadomości Raka Nerki. Wydarzenie to, będące częścią obchodów Światowego Dnia Raka Nerki, skupiło się na fundamentalnej roli komunikacji w procesie diagnostyczno-terapeutycznym. Specjaliści i pacjenci zgodnie podkreślali, że wsłuchiwanie się w potrzeby i wątpliwości drugiej strony jest kluczowym elementem skutecznego leczenia.

Wsłuchiwanie się w potrzeby pacjentów i wyjaśnianie im zawiłości medycznych to podstawa budowania zaufania i zapewnienia kompleksowej opieki. Podczas konferencji zaprezentowano projekt „Dlaczego taka terapia?”, który ma na celu przybliżenie trudnych pojęć z zakresu badań klinicznych i usprawnienie komunikacji na linii pacjent-lekarz. Jak podkreślają eksperci, spersonalizowane podejście do leczenia wymaga nie tylko analizy wyników badań, ale przede wszystkim otwartego dialogu z pacjentem.

W ramach obchodów Tygodnia Świadomości Raka Nerki, PGRN przygotowało serię edukacyjnych webinarów oraz projekt „Dlaczego taka terapia?”. Krótkie filmy edukacyjne, które będą publikowane na Facebooku PGRN, mają na celu wyjaśnienie pacjentom i ich bliskim zawiłości związanych z podejmowaniem decyzji terapeutycznych. Dr hab. n. med. Jakub Żołnierek, prezes PGRN, podkreśla, że takie inicjatywy są kluczowe dla poprawy komunikacji i zrozumienia między pacjentami a lekarzami.

Rak nerki to podstępny nowotwór, który często rozwija się bezobjawowo. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne badania kontrolne. USG jamy brzusznej to jedno z badań, które może pomóc w wczesnym wykryciu zmian nowotworowych. Prof. Artur A. Antoniewicz podkreśla, że edukacja społeczeństwa oraz dostępność do diagnostyki ultrasonograficznej przyczyniają się do wykrywania nowotworów we wczesnym stadium, co zwiększa szanse na skuteczne leczenie.

Specjaliści i pacjenci zgodnie podkreślają, że wsłuchiwanie się w potrzeby drugiej strony jest kluczowym elementem skutecznego procesu diagnostyczno-terapeutycznego. Projekt „Dlaczego taka terapia?”, zaprezentowany na konferencji, ma na celu przybliżenie i wyjaśnienie trudnych pojęć z zakresu badań klinicznych, usprawniając komunikację na linii pacjent-lekarz.

Naszą fundację reprezentowała Dyrektor Joanna Konarzewska Król.

Do zobaczenia następnym razem!