Fundacja Onkologiczna Nadzieja miała zaszczyt wziąć udział w VI Kongresie Onkologii Polskiej, który odbył się w dniach 17–19 października 2024 roku w Warszawie. Wydarzenie to zgromadziło ponad 1500 uczestników – lekarzy, naukowców, przedstawicieli organizacji pacjenckich oraz ekspertów z różnych dziedzin, zarówno z Polski, jak i zagranicy. Motyw przewodni Kongresu, interdyscyplinarna opieka onkologiczna, podkreślał znaczenie współpracy między specjalistami w kompleksowym leczeniu pacjentów onkologicznych. Fundację Onkologiczną Nadzieja na wydarzeniu reprezentowała Dyrektor FON, Joanna Konarzewska-Król.

Interdyscyplinarna Opieka w Centrum Uwag

W programie Kongresu znalazło się aż 66 sesji edukacyjnych oraz 163 wykłady, które prowadzili wybitni specjaliści w swoich dziedzinach. Jednym z kluczowych tematów była koncepcja UNIT (Unite National Initiatives for Treatment) oraz potrzeba rozwoju klinik narządowych, które umożliwiają bardziej zindywidualizowane podejście do pacjenta i zwiększenie skuteczności leczenia. Tego rodzaju struktura umożliwia interdyscyplinarną współpracę specjalistów z różnych obszarów, co jest kluczowe w przypadku nowoczesnej terapii onkologicznej.

Dyskusje z Udziałem Czołowych Ekspertów

Szczególne miejsce zajęły wystąpienia zaproszonych gości międzynarodowych, w tym prof. Andrésa Cervantesa, Prezydenta Europejskiego Towarzystwa Onkologii Medycznej (ESMO), oraz prof. Piotra Rutkowskiego, przewodniczącego Komitetu Naukowego Kongresu, a także przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Onkologicznego (PTO). Podczas prelekcji wywiązała się bardzo ciekawa dyskusja na temat wyzwań w reformie opieki onkologicznej i roli klinik narządowych w poprawie jakości leczenia pacjentów.

Unity Narządowe w Polsce – Stan Obecny, Wyzwania i Oczekiwania

W ramach VI Kongresu odbyło się także warsztaty „Unity narządowe w Polsce – stan obecny, wyzwania i oczekiwania”, które miało miejsce w sobotę, 19 października. Warsztaty wzbogaciły Kongres o wartościowe informacje na temat współpracy unitów z Krajową Siecią Onkologiczną oraz możliwości współpracy między unitami a organizacjami pacjenckimi. Spotkanie zgromadziło wybitnych specjalistów, w tym:

  • Dr hab. Beata Jagielska – UNITY a Krajowa Sieć Onkologiczna (KSO)
  • Prof. Maciej Krzakowski – LUNG CANCER UNIT
  • Prof. Rafał Matkowski – BREAST CANCER UNIT w Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii (DCOPiH)
  • Dr Katarzyna Pogoda – BREAST CANCER UNIT w Narodowym Instytucie Onkologii (NIO-PIB)
  • Prof. Andrzej Rutkowski – COLORECTAL CANCER UNIT
  • Prof. Piotr Rutkowski – SARCOMA UNIT
  • Prof. Lucjan Wyrwicz – COLORECTAL CANCER UNIT

Warsztaty poświęcony był analizie aktualnej sytuacji unitów narządowych w Polsce, które stanowią istotny element struktury opieki onkologicznej. Eksperci omówili dotychczasowe osiągnięcia oraz wyzwania, jakie stoją przed jednostkami specjalizującymi się w leczeniu poszczególnych typów nowotworów, a także przyszłe oczekiwania.

Misja i Wartości Fundacji

Fundacja Onkologiczna Nadzieja, uczestnicząc w Kongresie, realizuje swoją misję szerzenia wiedzy na temat onkologii oraz promowania wsparcia psycho-onkologicznego dla pacjentów i ich bliskich. Udział w takim wydarzeniu jest dla nas źródłem inspiracji do dalszych działań na rzecz innowacyjnych i holistycznych rozwiązań w opiece nad pacjentami, które będą służyły ich zdrowiu i lepszej jakości życia.